Czy wiesz, że...
przedwojenna fotografia nagrobkowa ma niezwykłą wartość historyczną?
Przedwojenne porcelanki nagrobkowe wykonywane były w zupełnie innej technologii niż obecna, przez co nie są niestety wiecznotrwałe. Wciąż jednak pozostają fotografiami o dużej wartości historycznej.
Dlatego zapraszamy Państwa do włączenia się w naszą akcję tworzenia kolekcji muzealnej.
We współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie, tworzymy zbiór przedwojennych porcelanek, aby ocalić najstarsze obiekty.
Jeżeli nie wiedzą Państwo co zrobić z porcelanką, z której wykonana została reprodukcja, lub posiadają oryginalną, przedwojenną fotoporcelanę, którą zastąpiła nowa, zachęcamy do kontaktu z Muzeum Fotografii w Krakowie w celu oceny możliwości objęcia jej opieką muzealną:
Cele akcji:
- uświadamianie społeczeństwa o historycznej wartości przedwojennych porcelanowych portretów nagrobnych;
- edukacja w zakresie fotografii na materiałach nietypowych;
- uwrażliwienie na estetykę przedwojennych portretów nagrobnych;
- próba ratowania poszczególnych obiektów, które ze względu na stan zachowania (ubytki porcelany, zatarcie obrazu, pęknięcia) zostałyby zniszczone podczas wymiany fotografii i/lub remontu całego nagrobka – poprzez umożliwienie przekazywania ich przez właścicieli do kolekcji muzealnej;
- stworzenie kolekcji przedwojennych portretów porcelanowych, która w przyszłości pozwoliłaby na systematykę tych obiektów;
- przywołanie pamięci o dawnych zakładach fotograficznych, a w dalszej perspektywie badania nad historią fotoceramiki.
Podmioty zaangażowane w akcję:
Firma Opal Fotoceramika, działająca od 1995 roku, jest obecnie największym wykonawcą fotoceramiki w Polsce i jedną z największych firm europejskich w tej branży.
Wykonuje także renowację starych porcelanek, polegającą na odtworzeniu fotografii ze zniszczonej porcelany i zreprodukowaniu go na nowej płytce porcelanowej. Stare porcelanki, z których robione są reprodukcje fotografii, zostają zwracane do właścicieli razem z nową płytką.
Muzeum Fotografii w Krakowie dba o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławia rolę przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także jest instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych.
Blog wiecznotrwale.blogspot.com zajmuje się tematyką przedwojennych fotografii nagrobnych w Polsce. Jego celem jest dokumentowanie, analiza stanu zachowania oraz refleksja nad fotografią nagrobną.