Aktualności >> Co znaczy "zdjęcie dobrej jakości"? Cz.2

Co znaczy "zdjęcie dobrej jakości"? Cz.2

W poprzednim odcinku wspomnieliśmy o jednolitym oświetleniu twarzy na zdjęciu, przewadze zdjęcia profesjonalnego nad amatorskim (np. robionym telefonem), a także o wielkości fotografii w odniesieniu do oczekiwanego rozmiaru fotografii nagrobkowej. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?


Skanowanie zdjęcia - fotoceramika nagrobkowa

Często wspominany parametr “co najmniej 300 dpi” jest jedynie wskazówką, że producentom fotoceramiki zależy na jak największej ilości pikseli na cal obrazu (z ang. dpi - dots per inch, czyli ilość kropek na powierzchni wielkości cala, przy plikach cyfrowych: ppi - z ang. pixels per inch, czyli ilość pixeli na cal). W celu uzyskania jak najlepszego efektu, należy zeskanować zdjęcie w jak najwyższej rozdzielczości. Ponadto warto zaznaczyć opcję "skanowanie do wymiaru", aby zeskanowany został tylko obszar zdjęcia, a nie cała powierzchnia skanera.Skanowanie zdjęcia - sztuczne zawyżanie "jakości"

Czasami zdarza się, że klienci chcąc dostosować plik do wymaganej rozdzielczości wykorzystują program graficzny w celu zmiany ilości pixeli na cal. Dlaczego zmiana rozdzielczości słabej jakości zdjęcia nie poprawia jakości obrazu? Taką sytuację pomoże nam zobrazować symulacja widoczna w artykule:


Jakość zdjęcia wyjściowego do produkcji zdjęcia nagrobkowego.


Zdjęcie nr 1 (po lewej) pokazuje poprawnie zeskanowany obraz w rozdzielczości 300 ppi. Zdjęcie nr 2 (na środku) pokazuje obraz, który został przetworzony w nieodpowiedni sposób np. zeskanowany z całą powierzchnią skanera lub też zdjęcie fotografii i pokazuje sytuację 72 ppi. Chociaż plik z daleka wydawać się może wystarczająco dobry, zwrócenie uwagi na szczegóły pokazuje, że nie jest to najlepsza jakość. Zdjęcie nr 3 (po prawej) symuluje sytuację sztucznego zawyżenia rozdzielczości poprzez zmianę ppi z 72 na 300. Choć linie są teraz wygładzone, efekt wciąż nie jest zadowalający i dużo trudniej będzie z niego otrzymać fotoceramikę dobrej jakości.